main image: Wełna
Wykorzystanie wełny alpak...

Światowy rynek włókienniczy zdominowany jest przez wełnę owczą, wszystkie pozostałe włókna, takie jak kaszmir, angora, lama i alpaka nazywane są specjalnymi. Rocznie na świecie produkuje się 6 500 ton włókna alpaki, z czego 4 500 ton przypada na Peru. Włókno alpaki jest rzadko spotykane, ponieważ światowa populacja tych zwierząt jest niewielka w porównaniu do innych zwierząt produkujących wełnę, toteż podaż nie nadąża za popytem.

Tradycja i kultura

Natura obdarzyła alpakę niezwykłym włóknem, które absorbuje wilgoć i pozwala skórze oddychać w gorące dni latem, zimą z kolei zatrzymuje ciepło.

Przez ponad 3000 lat Peruwiańczycy zdominowali sztukę wykorzystywania alpaczej wełny, a Peru i Boliwia zaakcentowały swoją pozycję na rynku międzynarodowym i jak do tej pory utrzymują monopol na jej produkcję. Obecnie, tak jak to miało miejsce przed 3000 lat, kobiety w górach wędrują ze stadem alpak, a ręce mają zajęte przędzeniem.

Od runa do wełny

Surowe włókno przechodzi drogę od wrzeciona, przez przędzę, która następnie jest tkana ręcznie lub przetworzona na wyrób tekstylny. Przy użyciu krosna rzemieślnicy wyrabiają znane na świecie poncha, makaty, narzuty lub robione na drutach płaszcze, które sprzedają na lokalnym rynku, a nabywcami produktów są głównie turyści.

Alpaki hodowane w wysokich partiach gór, gdzie są niskie temperatury, na drodze ewolucji wytworzyły szereg właściwości w okrywie włosowej, które nie występują u innych zwierząt. To luksusowe włókno doceniane jest przez projektantów odzieży w Europie i Azji.

Niezwykłe właściwości

Jak wynika z badań, włókno alpaki jest trzy razy trwalsze od wełny owczej. Wyroby z cienkiego włókna odkryte w peruwiańskich ruinach przed 2 500 lat były w bardzo dobrym stanie, nienaruszone przez pleśnie czy grzyby.

Włókno alpaki nie rwie się ani nie deformuje, dlatego też odzież z niego wytworzona będzie nam służyć przez długi czas. Przędza ta jest również sześć razy od niej cieplejsza od wełny owczej przewyższa nawet puch, a dzięki swojej niezwykłej strukturze cechuje się nadzwyczajną miękkością w dotyku, nieporównywalną z innymi włóknami naturalnymi.

Czytaj także

Kontakt

Przyjedź do nas

  • Znakomite miejsce do zwiedzania
  • Naturalne produkty
  • Miejsce spotkań dla hodowców

Wyślij zapytanie

Coniraya Newsletter

Najważniejsze informacje na temat hodowli alpak i seminariów!
Zapisz się