Kontakt
Zapraszamy do Coniraya!
📍 Miejsce pełne natury, inspiracji i spotkań:
– zwiedzanie z przewodnikiem,
– ręcznie wykonane, naturalne produkty,
– przestrzeń do wymiany doświadczeń dla hodowców.
Joanna – pasja, wiedza i doświadczenie
Od piętnastu lat, wspólnie z mężem Pawłem, prowadzi ośrodek Coniraya – miejsce stworzone z miłości do zwierząt i natury. Ponad dziewięć lat temu do grona jego mieszkańców dołączyły alpaki, które szybko stały się nie tylko częścią codzienności, ale i wielką pasją Joanny.
Od 2013 roku nieustannie poszerza swoją wiedzę o tych niezwykłych zwierzętach, biorąc udział w niemal trzydziestu kursach i szkoleniach na całym świecie – m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Norwegii, Austrii oraz Peru.
Swoją hodowlaną drogę budowała pod okiem najlepszych światowych ekspertów, m.in. uczestnicząc w intensywnym, siedemnastodniowym kursie Alpaca Breeder Education oraz Advanced Alpaca Breeder Education prowadzonym przez Amandę VandenBosch.
Nie ograniczała się jednak wyłącznie do zagadnień hodowlanych – swoją wiedzę pogłębiała również podczas licznych kursów i konferencji weterynaryjnych w Europie i USA.
Od kilku lat dzieli się swoim doświadczeniem z innymi, organizując kursy i seminaria dla osób, które – tak jak ona – zakochały się w alpakach i pragną rozpocząć odpowiedzialną hodowlę.
Jej profesjonalizm został doceniony także przez środowisko akademickie – od 2018 roku, wspólnie z dr Agnieszką Jakubowską, prowadzi fakultet z hodowli i chorób alpak dla studentów weterynarii na Uniwersyteckim Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ–UR.
W latach 2019-2024 była w zarządzie Polskiego Związku Hodowców Alpak, a od 2022 roku pełniła funkcję jego wiceprezeski, aktywnie wspierając rozwój branży i dzieląc się swoją wiedzą.
Jest także organizatorką wielu Fleece Show dla PZHA oraz współautorką wzorca alpaki, opracowanego wspólnie z Arturo Peñą.
Publikowała w branżowej prasie – m.in. jako współautorka serii artykułów „Alpaki – nowy gatunek hodowlany w Polsce” opublikowanych w „Życiu Weterynaryjnym”.
Joanna nie tylko chętnie dzieli się swoją pasją, ale także efektami wielu lat pracy, wspierając innych hodowców jako doradczyni w zakresie chowu i hodowli alpak. Brała udział w licznych wystawach, również jako ring steward podczas narodowej wystawy alpak w USA.
Nieustannie rozwija swoje kompetencje – w grudniu 2022 roku rozpoczęła prestiżowy kurs sędziowski w Alpaca Owners Association (AOA), amerykańskim związku hodowców alpak.
W 2025 roku, we współpracy z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie, zorganizowała ogólnopolską konferencję naukowo-praktyczną „Alpaki w pytaniach – nauka praktyce”, która połączyła środowisko naukowców ze Stanów Zjednoczonych i z Polski, lekarzy weterynarii i praktyków związanych z hodowlą alpak.
📍 Miejsce pełne natury, inspiracji i spotkań:
– zwiedzanie z przewodnikiem,
– ręcznie wykonane, naturalne produkty,
– przestrzeń do wymiany doświadczeń dla hodowców.