Media o nas

Alpaki urocze zwierzaki

https://dziendobry.tvn.pl/a/alpaki-urocze-zwierzaki-ktore-niosa-spokoj
.
Alpaki to bardzo sympatyczne i przyjaźnie nastawione do ludzi zwierzęta. Ich urocze mordki i bujne czuprynki sprawiają, że przebywanie w ich otoczeniu korzystnie wpływa na samopoczucie człowieka. O zaletach przebywania z alpakami mówił prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak.

Alpaki – charakterystyka

Alpaki to trawożerne ssaki parzystokopytne z rodziny wielbłądowatych. Wyglądem przypominają lamy, jednak są od nich mniejsze i posiadają bardziej puszystą sierść. Różnią się również usposobieniem – alpaki są posłuszne i łagodne, lamy natomiast – uparte, śmiałe i nierzadko agresywne. To co je łączy to forma komunikacji, czyli plucie, choć alpaki rzadko korzystają z tej umiejętności. Ze względu na wełnę alpaki są też nazywane dużymi owieczkami, z tymże wełna pochodząca od alpak jest przyjemniejsza w dotyku od tej owczej.

Dorosłe osobniki osiągają około 85 cm wysokości i ważą od 50 do 80 kg. Zwierzęta te żyją do 25 lat. Ubarwienie alpak jest różnorodne: od czystej bieli, przez wariacje szampańskiego, do ciemnego brązu, a nawet szarego i czarnego.

Istnieją dwie hodowlane odmiany alpak: Huacaya oraz Suri. Te pierwsze stanowią około 90 proc. populacji i charakteryzują się puszystą, kędzierzawą sierścią, a drugie – długimi, jedwabistymi i zwisającymi dredami.

Od tysięcy lat alpaki zamieszkują wysokie Andy w Ameryce Południowej. Można je spotkać głównie w północnym Chile, południowym Peru i północnej Boliwii na wysokościach 3500–4700 metrów nad poziomem morza. Od lat nie występują jednak w formie dzikiej. Są hodowane z powodu wysokiej jakości wełny.

Alpaki żyją w stadach i potrafią wspinać się na skalne urwiska. Żywią się trawą, ziołami i gałązkami.

Alpakoterapia

Alpaki to zwierzęta o delikatnej i łagodnej naturze, cierpliwe, nie wykazujące agresji. Nie boją się towarzystwa ludzi i łatwo się uczą. Ze względu właśnie na te cechy, ciche i delikatne pomrukiwanie oraz przyjemną w dotyku sierść, zajęcia z alpakami wspierają wiele specjalistycznych terapii.

Alpakoterapia polecana jest osobom z zespołem Downa, porażeniem mózgowym, nerwicą, depresją, zaburzeniami lękowymi, autyzmem oraz nadpobudliwością.

Kontakt z alpaką:

autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

powrót
Zapisz się do NEWSLETTERA
[ALO-EASYMAIL-PAGE]